Design Memo 1 (Afrikaans)

November 2015 โ€” Grade 12 / Matric โ€” Design

Memo 2015 Grade 12 Afrikaans
โ†“ Download PDF Facebook X ๐Ÿ“„ 955 KB View Exam Paper
Preparing document

๐Ÿ“‹ Document Analysis

๐ŸŽฏ 100 marks ๐Ÿ“„ 20 pages ๐Ÿ“ 79 items found
See full analysis

Questions โ€” A Preview of What to Expect in the Document

79
This section provides a quick preview of questions from the document. It may not display every question or the complete wording of each one. For the full content, including diagrams, tables and other information, view the original PDF above.
1.1VRAAG
1.1(10 punte in totaal\
1.1.1Ken punte toe Beweging In e te skep die herhalende diamant kruis en dwars roon in
1.1.2
1.1.1Verstaan Verduidelik Beskryf
1.1.1Midde orde Toepas , Implement eer , Organise
1.1.1
1.1.1+ 1.1.2 2 + 1 Evalue , Refle kteer nte tiseer Regverdig
1.210 punte in tot al\
1.2.1Ken 4 punte toe Kleu Die raam van die bank maak gebruik van n natuurlike ligte houtkleur soos gesien kan word aan d ie pote van die bank Die ontwerper het getrou aan die materiale gebly en het nie die hout geverf nie
1.2.2Ken 6 punte toe Biomimikrie: Die term verwys na die onder soeke van die natuur, sy modelle, sisteme, prosesse en elemente om dit na boots of inspirasie vir ontwerpoplossings te kry. Dit los menslike probleme op
1.2.1+ 1.2.2 2 + 1 Middel orde Toepas, Implementeer, Organiseer
1.2.1
1.2.2Evalueer, Reflekteer
1.2.2Sintetise er, Regverdig
1.2.2VRAAG OMMUNI SIE DEUR ONTWERP punte in tot al\
2.1
2.1.1Ken 4 punte toe Die boodskap wat deur die plakkaat gekommunikeer word, is een van vrede menslikheid vryheid en wysheid prentjie van Nels on Mandela verteenwoordig
2.1.2Ken 2 punte toe Die plakkaat kan ook as stereotipies gesien word omdat dit Nelson Mandela verafgod veridealiseer sonder om in ag te neem dat Nelson Mandela soos enige ander menslike wese inherente menslike tekortkominge gehad het
2.2Ken 4 punte toe ontwerper het die tipografie in die plakkaat gemanipuleer om twee doele te dien, kommunikati ef en visueel In geval van eersgenoemde kommunikeer die variasie in lettergrootte en styl die fundamentele kwessies soos aangespreek deur die plakkaat
2.1.1Verstaan, Verduidelik, Beskryf
2.1.1+ 2.2 1 + 1 Middel orde Toepas, Implementeer, Organiseer
2.1.1
2.2Evalueer, Reflekteer
2.2
3.1
3.1Ken 10 punte toe In die vraag, word van die kandidate verw ag om te vergelyk en behoort gepenaliseer te word vir die skryf van twee aparte opstelle, of indien die inligting in die vorm van Ten opsigte van
3.1Verstaan, Verduidelik, Beskryf
3.1Middel orde Toepas, Implementeer, Organiseer
3.1
3.1Evalueer, Reflekteer
3.1Sintetiseer, Regverdig
3.2
3.2Verstaan, Verduidelik, Beskryf
3.2Middel orde Toepas, Implementeer, Organiseer
3.2
3.2Evalueer, Reflekteer
3.2Sintet iseer, Regverdig TOTAAL AFDELING A: 30 AFDELING B: ONTWERPGESKIEDENIS VRAAG punte in tot al\
4.1Ken 20 punte toe 10 punte vir elke beweging /styl Voorbeeld aanhaling word bes verteenwoordig deur die Kuns Kunsvlytbeweging Daa
4.1Verstaan, Verduidelik, Beskryf
4.1Middel orde Toepas, Implementeer, Organiseer
4.1
4.1Evalueer, Reflekteer
4.1Sintetiseer, Regverdig
4.1V1 12 2015 NS
4.2Ken 10 punte toe FIGU R A beklemtoon die praktiese en doeltreffendheid van Modernism e met eenvoudige minimalistiese vorms FIGU n voorbeeld van Dekonstruktivisme
4.2Verstaan, Verduidelik, Beskryf
4.2Middel orde Toepas, Implementeer, Organiseer
4.2
4.2Evalueer, Reflekteer
4.2Sintetiseer, Regverdig
4.2TOTAAL AFDELING B: 30 V1 14 2015
5.1
5.1(20 punte in totaal\
5.1.1Ken 6 punte toe 'n Sosiaal verantwoord elike ontwerper werk op 'n sensitiewe en etiese wyse met respek vir sosiale behoeftes of aangeleenthede. n globale en nasionale vlak sluit sosiale kwessies die koste van energie, globale verwarming, terrorisme, besoedeling, kinder
5.1.2Ken 14 punte toe punte per ontwerp /Of Ontwerp groep. e Keiskamma Geskiedenis Tapisserie
5.1.1Verstaan, Verduidelik, Beskryf
5.1.2Middel orde Toepas, Implementeer, Organiseer
5.1.1
5.1.2Evalueer, Reflekteer
5.1.1+ 5.1.2 1 + 1 Sintetiseer, Regverdig
5.1.2(20 punte in tot al\
5.2.1
5.2.2Ken 8 punte toe Voorbeeld Potte bakke ry rolletjie gniek word gebruik om te te maak
5.2.3Ken 10 punte toe Geen punte word vir die herhaling van ontwerpers en hulle werk gegee nie Voorbeeld Louise Gelderblom et van die Universit eit van ellenbosch, w
5.2.1Verstaan, Verduidelik, Beskryf
5.2.2Middel orde Toepas, Implementeer, Organiseer
5.2.2
5.2.2+ 5.2.3 2 + 2 Evalueer, Reflekteer
5.2.3Sintetiseer, Regverdig
5.2.3VRAAG 6 (20 punte in tot al\
6.1Ken 4 punte toe plakkaat hierbo gebruik beelde om renosterjag te ondersoek Dit wys ook hoe verskeie lede van ons gemeenskap deur middel van hul daaglikse lewens direk/indirek tot renosterjag bydra Dit is nie net die jagters wat skuldig aan die vermindering van die
6.2Ken 16 punte toe uid Afri kaanse ontwerpspan Gasper George et n vernuwende reeks van hu en tuinmeubels ontwerp wat
6.1+ 6.2 1 + 4 Verstaan, Verduidelik, Beskryf
6.1Middel orde Toepas, Implementeer, Organiseer
6.2
6.1Evalueer, Reflekteer
6.2Sintetiseer, Regverdig
6.2TOT AL AFDELING TOT AL:

Mark Allocation

Total100 marks

Paper information

SubjectDesign
Year2015
SessionNovember
TypeMemo
PaperPaper 1
LanguageAfrikaans
Pages20
Downloads3

Examination context

Decade2010s
Years ago11y
SeasonSpring (SH)
Start dayThursday
Exam periodNovember 2015
Days since exam4,005

About Design examination preparation

This Grade 12 examination resource can be used as part of a structured revision programme. Past papers are most useful when learners attempt questions independently, work within a realistic time limit, and review their answers afterwards.

How to use this resource for revision

A past examination paper is most useful when it is treated as an active revision exercise. Try the questions yourself before checking the corresponding memorandum. Where you make an error, identify the reason โ€” was it a knowledge gap, a calculation mistake, an interpretation issue, or an examination technique problem?

For stronger examination practice, complete the paper without unnecessary interruptions and keep track of the questions that take the most time. Afterwards, review the memorandum and separate knowledge gaps from mistakes caused by interpretation, calculation, structure, or examination technique.

understanding question requirements
applying subject knowledge
working under time constraints
checking answers
identifying revision priorities

A practical revision approach

Start by completing the resource without looking at the memorandum. Review incorrect and incomplete answers afterwards and make a short revision list based on the areas that caused difficulty.

Grade 12 subject hubs

Each matric subject has its own dedicated hub on Freemode with every past paper and marking memorandum we have archived for that subject.

Corresponding examination paper

Examination paper available

Open the corresponding examination paper to practise the questions before reviewing the marking memorandum on this page. Attempt every question under timed conditions for the most realistic preparation.

Design Paper 1 (Afrikaans) โ†’

File details

File size955 KB
Pages20
Archived on7 September 2026
File age45d
ContributorFreeMode
Fingerprint5C3B350DD914

Questions and learner discussion

Log in to ask a question or leave a review.

No questions or discussions have been posted yet.